İklim Değişikliği Projesi Açılış Töreni

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından yayınlanan Çevre ve Şehircilik Bakanlığının faydalanıcı kurum olduğu “Türkiye’ de İklim Değişikliği Alanında Kapasitenin Geliştirilmesi” Hibe Programı kapsamında Bilecik Valiliği İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğü Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu tarafından hazırlanan “İklim Değişikliği Alanında Geliştirilmiş Kapasite ve Farkındalık İle Daha İyi Geleceklere” (Better Futures with Enhanced Capacity and Awareness on Climate Change) projesinin açılış töreni 14.12.2017 tarhinde saat 14:00 Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleşti.Törene Bilecik Valisi Tahir Büyükakın, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mefail Ateş, İlçe kaymakamları ve Belediye başkanları, İl  Müdürleri, STK temsilcileri ve proje ortakları katıldı.
Bilecik Valiliğinin koordinatörlüğünde 18 ay yürütülecek olan projenin ortakları , Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi,Osmaneli Belediyesi ,Bilecik Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bilecik İl Sağlık Müdürlüğü, Bilecik Edebalı Kültür ve Araştırma Derneği’dir. Bisikletliler Derneği Bilecik Temsilciliği ve Bilecik Meteoroloji Müdürlüğü projenin iştitakçi kurumlardır.
Törende konuşan Valimiz Sayın  Tahir Büyükakın iklim değişikliğinin doğuracağı sonuçlara dikkat çekerek bu konuda 7’den 77’ye herkese önemli görevler düştüğünü ifade etti. Farkındalık ve duyarlılık ile bu konuda yapılacak çalışmaların iyileşme noktasında büyük önem taşıdığına vurgu yapan Valimiz Sayın Tahir Büyükakın“Teknolojik gelişmeler, yaşam koşullarının değişimi, sanayileşme, tüketim alışkanlıklarının değişimi ve daha pek çok nedenden ötürü iklim değişikliği ve çevre konusunda olumsuz bir takım durumlarla karşı karşıyayız. Ancak bunları önlemek hepimizin görevi. Biz dünyayı yeniden imar ederken mevcut yaşanabilir hali bozmaya hakkımız yok.” dedi.
Sözlerine devam eden Sayın Valimiz Tahir Büyükakın, Tüm canlıların ortak noktada birbirleri ile uyum içinde yaşaması için gerekenlerin ivedilikle yapılması gerektiğini dile getiren Vali Büyükakın “ bizler değerlerimizi unutmadan yaşamımızı sürdürmeliyiz. Bizim inancımız, geleneğimiz, göreneğimiz bunu gerektirir” diyerek bu konuda yapılacak tüm projelere sonsuz destek vereceklerini ifade etti.
Bilecik Valiliği tarafından yürütülen “İklim Değişikliğinde Geliştirilmiş Kapasite ve Farkındalık ile Daha İyi Geleceklere” projesinin İPA tarafından Türkiye’de iklim değişikliği geliştirme hibe programı kapsamında kabul edildiği bilgisini veren İl Planlama Koordinasyon Müdürü İbrahim Bektaş, bu projenin Bilecik’te hibe alan ilk proje olduğunu söyledi.
Türkiye’deki iklim değişikliği projeleri arasında en fazla ortaklı projenin “İklim Değişikliğinde Geliştirilmiş Kapasite ve Farkındalık ile Daha İyi Geleceklere” projesi olduğunu ifade eden İl Planlama Koordinasyon Müdürü İbrahim Bektaş, iklim değişikliği ile ilgili sorumluluğun sadece bu konunun uzmanlarının değil, herkesin sorumluluğu olduğunu dile getirdi.Proje Koordinatörü Bio. Mehmet Yılmaz da proje hakkında sunum yaptı.