“İklim Değişiyor, Farkında mısınız?” konulu panel düzenlendi.

“İklim Değişiyor, Farkında mısınız?” konulu panel düzenlendi.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından yayınlanan Türkiye’ de İklim Değişikliği Alanında Kapasitenin Geliştirilmesi” Hibe Programı kapsamında “İklim Değişikliği Alanında Geliştirilmiş Kapasite ve Farkındalık ile Daha İyi Geleceklere” (Better Futures with Enhanced Capacity and Awareness on Climate Change) projesinin “İklim Değişiyor, Farkıda mısınız?” konulu paneli 26 Haziran 2018 Salı günü yaklaşık 200 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Eskişehir Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Cengiz Türe’nin moderatör olduğu panele, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Doktor Öğretim Üyesi Burçin Atılgan Türkmen, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Doktor Öğretim Üyesi Serpil Menteşe ve Çevre Şehircilik İl Müdürü Mustafa Budak panelist olarak katıldı.

 

Programda açılış konuşması yapan Eskişehir Teknik Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü ve Ekoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Cengiz Türe, “iklim değişikliğinin en önemli sebebinin küresel ısınma olduğunu belirterek İklim değişikliğini böyle uzaktan izlemek artık bizim için yeterli değil”
Türe, konuşmasının devamında, iklim değişikliğini uzaktan izlemenin yeteli olmadığını ifade ederek, “İklim değişikliğini böyle uzaktan izlemek artık bizim için yeterli değil. Her bireyin iklim değişikliği konusunda yapabilecekleri ve ortaya koyabilecekleri bir takım tutum ve davranışlar var. Bunların içerisinde de en önemlisi bilinçli olmak. İklim değişikliğinin en önemli sebebi küresel ısınmadır ”dedi. Ardından projede üniversitemiz adına çalışmaları yürüten Doktor Öğretim Üyesi Burçin Atılgan Türkmen yürütülen proje ve faaliyetleri hakkında bilgi verdikten sonra proje kapsamında ilimizde uygulanan anket sonuçlarını değerlendirdi.

 

Panelin devamında Doktor Öğretim Üyesi Serpil Menteşe iklim değişikliğinin doğal sebepleri ve bunların etkilerini açıklarken Doktor Öğretim Üyesi Burçin Atılgan Türkmen iklim değişikliğinde insan kaynaklı sebepler ve sera gazları hakkında bilgi verdi. Bilecik Çevre ve Şehircik İl Müdürü Mustafa Budak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak ilkim değişikliğinin neresindeyiz? Neler yapıyoruz. Vizyonumuz, misyonumuz nedir? İklim değişiklinin çevreye etkisi gibi konular hakkında bilgi verdi.

 

Panelistlerimiz daha sonra katılımcılardan gelen soruları cevapladı. Program Panelimiz sunulan ikramların ardından sona erdi.